40 ortak bir araya gelip ilaç üretim tesisi kurdu..

40-ortak-bir-araya-gelip-ilac-uretim-tesisi-nbsp-gelip-kurdu

Eskişehir'in ilk ilaç üretim tesisi olan Alternatif Biyoloji Laboratuvarı (ALBİLA) açıldı.


04 Ekim 2018 22:20

Eskişehir’de ilk kez bir ilaç üretim tesisi kuruldu. Alternatif Biyoloji Laboratuvarının (ALBİLA), hayvan zehirlenmelerine karşı panzehir üretecek.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde (EOSB) 7 dönümlük alan üzerine kurulan laboratuvarda hayvan sokmalarına karşı panzehir üretilecek. Eskişehir’deki ilk ilaç üretim tesisi olan laboratuvar, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) ve yurt dışındaki üniversitelerle de iş birliği yapıyor.

Hayvanların demirbaş, hayvan zehirlerinin hammadde statüsünde kullanıldığı laboratuvarın açılış konuşmasını yapan şirket Yönetim Kurulu Başkanı Akın Kozanoğlu, şirketin alışılmışın dışında 40 ortağının olduğu ifade ederek;

40 ortak bir araya geldi

"Biz 40 ortaklı bir melek yatırımcı şirketiyiz. 40 tane ortağımız var dile kolay ama melek yatırımcılıkta adet böyle. Ondan fazla hissedar oluyor. Bizimki biraz fazla oldu. Bütün ortaklarımız Türkiye’nin çok önemli iş adamları, iş kadınları. Hepsi bir araya gelip bu Türkiye’nin ilaç şirketine yatırım yapmaya karar verdiler.

Yapacağımız, yapmakta olduğumuz şey hayvan kaynaklı zehirlenmelerde hemen hemen tek tedavi yöntemi olan anti serum üretimi yapacağız. Yani akrep sokmaları, yılan sokmaları, başka tür hayvan kaynaklı zehirlenme vakalarına iyi gelecek ilaç üretimi yapacağız. Bu ürün portföyü Türkiye’de uygun koşullarda üretimi henüz yapılmayan ve ithalata bağlı bir sektör. Bu nedenle bu boşluğu dolduracak bir tesisin sahibi olmaktan da gururluyuz, mutluyuz" dedi.

"Mutluluk ve gurur yaşıyoruz"

Ardından ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, milli kalkınmada üniversite olarak üzerilerine düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirmek istediklerini dile getirerek,

"Eskişehir Osmangazi Üniversitesi sahip olduğu sahip olduğu akademik birikim ve alt yapıyı ülkemizin milli ve yerli sermayesine sunarak, milli kalkınmada etkin bir rol almak ve üzerine düşen vazifeyi layıkıyla yerine getirme gayretinde olan bir üniversitedir. Ekonomik kalkınma ve bunun temeli olan ve ileri teknoloji üretiminin en önemli koşulu hiç şüphesiz kamu, üniversite ve sanayi iş birlikleridir.

Bioteknoloji, savunma sanayi gibi alanlarda, önemli projelerde üniversite-sanayi iş birliğini tesis eden üniversitemiz, bugün de ALBİLA tarafından ülkemize kazandırılan sağlık ve bioteknoloji alanındaki bu önemli girişimde üniversite sanayi işbirliği ile bilginin üniversiteden sektöre transferini sağlamanın mutluluğu, gururunu yaşamaktadır" diye belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Alternatif Biyoloji Laboratuvarı açılışı gerçekleşti. Daha sonra Vali Çakacak öncülüğünde tesiste kısa bir tanıtım turu yapıldı.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz