"Acil kullanım" onayı alan test, belirti göstermeyen insanlarda da çalışıyor

acil-kullanim-onayi-alan-test-belirti-gostermeyen-insanlarda-da-calisiyor

Acil kulanım onayı alan testin, Covid-19 tespit oranı yüzde 99.8


03 Mayıs 2020 22:56

Amerikan Gıda ve İlaç Yönetimi (FDA), İsviçre merkezli ilaç şirketi Roche'un geliştirdiği antikor testine "acil durum kullanım" onayı verdiğini duyurdu. Testin, yüzde 99.8'lik bir başarı ile insanların semptom göstermese bile Covid-19 olup olmadığını anlayabildiği bildirildi.

Şirket geliştirilen Elecsys Anti-SARS-CoV-2 isimli testin kullanımı için “acil durum kullanım izni” aldığını kamuoyuna açıkladı.

İnsanların corona virüsüne yakalandığını ve bununla mücadele için antikor geliştirdiğini tespit eden test hassaslık oranının yüzde 100 olduğu belirtilirken tespit etme oranının da yüzde 99.8 olduğu belirtildi.

Roche daha önce Mayıs ayının başlarında testlerin kullanıma hazır olacağını açıklamış, haziran ayında ise milyonlarca doz test üreteceğini duyurmuştu. ABD Gıda ve İlaç Yönetimi bir süre önce İtalya merkezli DiaSorin ve ABD merkezli Abbott Laboratories’in geliştirdiği testlere de onay vermişti.

İmmunoglobulin oranı incelenecek

Bu tür testler sayesinde insanların, az ya da hiç semptom göstermemelerine rağmen hasta olduğu anlaşılabilirken, yanlış bir bilginin de insanların bağışıklığı olduğu algısı yaratabileceğini belirten uzmanlar bu sebeple yüksek tespit oranının kritik önemi olduğunu açıkladı.

Roche tarafından yapılan antikor testinde, kandaki immunoglobulin oranı incelenirken, bu maddenin insan vücudunda daha uzun süre kaldığını ve bunun bağışıklıkla bağdaştırılabileceği belirtildi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz