Ankara'daki yeni uygulama böyle, sizin bulunduğunuz ilde nasıl?

ankaradaki-yeni-uygulama-boyle-sizin-bulundugunuz-ilde-nasil

Ankara EO yeni yılda tabela ilan vergisinden muaf olmanın koşullarını açıkladı..


12 Ocak 2020 15:44

Ankara Eczacı Odası, eczanelerin tabela ve logolarına ilişkin ilan ve reklam vergileri konusundaki ayrıntıları açıklayan bir duyuru yayınladı.

Ankara Eczacı Odası'nın duyurusu şöyle:

Tabela ve E Logolar Hakkında Önemli Duyuru

Eczane adını gösterir tabela ve "E" logolardan ilan ve reklam vergisi alınamayacağına dair mahkeme kararını 30.10.2019 tarihli duyurumuz ile Oda sayfamızda yayınlamıştık. Ancak Ocak ayı itibariyle Belediyeler tarafından genel bir denetim başladığını, "Eczane Tabelalarından Muafiyet Dilekçesi" verilmediği takdirde tabelalardan vergi alınacağı bilgisi yetkililerce tarafımıza bildirilmiştir. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için gerekli dilekçelerin ilgili belediyelere gönderilmesi önem arz etmektedir. Ayrıca meslektaşlarımızdan gelen bildirimlerde farklı uygulamalar olduğu anlaşılmış, konu ile ilgilenen Belediye Başkanlıklarının ilgili birimleriyle görüşülmüş ve şu bilgiler alınmıştır.

Belediyeler, İlan ve Reklam Vergilerini yılbaşında tahakkuk ettiklerinden, haklarında vergi tahakkuk edilmiş meslektaşlarımızın 2019 yılı vergisini ödemesi gerekmektedir.

Kazanılan dava sonucuna göre gerek eski gerekse yeni eczane adını gösterir tabela ile "E" logolar bundan sonra vergilendirilmeyecektir.

Eczane camında bulunma zorunluluğu olan eczacı adı-soyadı ile eczane telefonu vergilendirmeye tabi değildir.

Eczane camında bulunan ilaç, gıda takviyesi ve reklam içeren yazılar vergilendirmeye tabidir.

Eczanenin dış cephesinde “ECZANE” ibaresi bulunan yazılar vergilendirmeye tabidir.

Gerek İl/İlçe Sağlık Müdürlüğünün gerekse Eczacı Odasının hastaların bilgilenmesi için bastırdığı reklam unsuru taşımayan broşürler vergilendirmeye tabi değildir.

Vitrin kenarlarında bulunan “Anne, bebek, dermokozmetik” vb. yazılar vergilendirmeye tabidir.

NOT: 29 Haziran 2019 tarihli ve 30816 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanan "Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" in 5. Maddesi;

“GEÇİCİ MADDE 4 – (2) 25 inci maddenin ikinci fıkrasında yer alan “özellikleri Türk Eczacıları Birliği tarafından standardize edilmiş ışıklı veya ışıksız levha konulur” yükümlülüğü yeni açılan ve nakil olan serbest eczaneler tarafından bu hükmün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, faaliyette bulunan serbest eczaneler tarafından ise en geç 31/12/2020 tarihine kadar yerine getirilir.”

EK-1: Örnek Görseller

EK-2: Eczane Tabelalarından Muafiyet Dilekçesi

EK-3: Karar Yazısı

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz