Dünyada 463 milyon diyabet hastası var, 20 yıl içinde, 642 milyon olacak..

dunyada-463-milyon-diyabet-hastasi-var-20-yil-icinde-642-milyon-olacak

TEB Rehber Eczanem Programı ile 1.500 diyabetik hastaya danışmanlık sağlandı


14 Kasım 2020 13:30

14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle, Türk Eczacıları Birliği (TEB) bir duyuru yayınladı. Uluslararası Diyabet Federasyonu'nun verilerinin de paylaşıldığı duyuruda, 2019 itibariyle dünyada 463 milyon yetişkin bireyin diyabetli olduğu ve diyabet hastalığı nedeniyle 2019 yılında 4.2 milyon kişinin öldüğü kaydedildi.

TEB'in duyurusu şöyle;

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Diyabet Federasyonu iş birliği ile Uluslararası Diyabet Günü olarak kabul edilmektedir. Bu tarih, diyabete ilişkin daha fazla bilgi edinmek ve konu hakkında farkındalık oluşturmak için uluslararası bir etkinlik olarak kabul edilmektedir.

Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre, 2019’da 463 milyon yetişkin birey diyabetlidir, bu da 11 yetişkinden 1’inin diyabetli olduğu anlamına gelmektedir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bu şekilde devam ettiği takdirde 2040 yılında sayının 642 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra yaklaşık 232 milyon tanı konulmamış diyabetli olduğu öngörülmektedir ve diyabetin görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. 2019 yılı verilerine göre diyabet tedavilerine harcanan miktar, küresel sağlık hizmetlerine ayrılan 760 milyar dolarlık payın yüzde 10’una denk gelmektedir ve diyabet hastalığı 2019 yılında 4.2 milyon kişinin ölümüne sebep olmuştur.

Diyabetle mücadelede erken tanı büyük önem taşımaktadır. Bu noktada, diyabetle mücadele etmede ve diyabeti erken teşhis etmede biz eczacılara büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumluluğun bilinci ile Türk Eczacıları Birliği Rehber Eczanem Programı ile 6161 eczacımızla 1500 diyabetik hastaya ulaştık.

Hasta eğitimi ve izlemi yapan eczacılarımız yüzden fazla diyabetik hastada açlık kan şekeri, HbA1c, LDL kolesterol, insulin enjeksiyon tekniği ve ilaç bilgi düzeyinde anlamlı iyileşmeler sağlanmasına katkı sunduk.

Diyabetle mücadelede her daim toplumun yanında olacağımızı tekrarlıyor, diyabetli hastalarımızın başvuracağı birinci basamak sağlık kuruluşları olarak görevimize devam edeceğimizi ifade ediyoruz.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz