Eczacılığın babası Bergama'lı Galen'i tanıtmak bir Japon doktora kaldı..

eczaciligin-babasi-bergamali-galeni-arastirmak-bir-japon-doktora-kaldi

Japon Dr. Kaori Goto, farmakolojinin kurucusu olarak bilinen Galen'i ve doğum yeri Bergama'yı dünyaya tanıtmak için festival hazırlıyor.


02 Ekim 2018 12:37

İlaç biliminin kurucularından Bergama'lı Galen'i araştırmak için Türkiye'ye gelen Japon doktor Kaori Goto, Türkiye'nin gönüllü turizm elçisi oldu.

55 yaşındaki Japonya vatandaşı Kaori Goto fizyoloji, anatomi ve eczacılık alanlarındaki çalışmalarıyla tıp doktoru olduğunu söyleyen Goto, papatya çiçekleri ve Galen üzerine araştırma yapmaya karar vererek ilk kez 2011 yılında Türkiye'ye geldi.

Galen araştırmaları için her yaz Bergama'ya geldiğini aktaran Goto, Gunma Üniversitesi'nde eczacılık, anatomi ve fizyoloji konularında derse girdiğini, öğrencilerine Bergama hakkında da bilgiler verdiğini anlattı.

"Buraya daha fazla Japon ziyaretçi gelmeli"

Galen'in dünya çapında daha fazla tanınmasını istediği için projeler geliştirmeye başladığını ifade eden Goto, Bergama'da Galen'in yazdığı kitapların bulunduğu bir Galen kütüphanesi oluşturmak istediğini, ayrıca yine Galen'in yazdığı tariflerin deneneceği bir eczacılık atölyesi planladığını vurguladı.

Dr. Goto, şöyle devam etti;

"Galen'in kitaplarında yazdığı bir çok yemeğin, bitkisel ilacın halen Bergama'da yapıldığını, kullanıldığı gördüm. Galen'in değerinin çok anlaşılabildiğini düşünmüyorum. Yılda iki aylık tatilimde buraya geliyorum, araştırma yapıyorum, ülkeme dönünce bunu öğrencilerime anlatıyorum. Bazı arkadaşlarım benim burayı sürekli anlatmam üzerine geldi, burayı çok sevdiler.

Sadece tarihi zenginlik değil Bergamalıları da çok sevdiler. Buraya daha fazla Japon misafir gelmeli. Japonlar burayı çok seveceklerdir. Buradaki tarihi değerler onlar için çok cazip. Sadece Akropol ve Asklepion değil kentin içini de görmeli, burada vakit geçirmeliler."

Papatya Festivali ile tanıtım

İzmir'in Japonya'da tanıtılması için İzmir Kalkınma Ajansı tarafından Tokyo ve Maebashi kentlerinde düzenlenen etkinliklere gönüllü olarak katıldığını, Türkiye ile ilgili deneyimlerini anlattığını kaydeden Goto, bu ülkenin sadece tarihi zenginliğini değil Türk insanının sevgisi, Japonlara olan yaklaşımı ve yemeklerini de anlatmaya gayret ettiğini dile getirdi.

"Burada bir Galenos Kütüphanesi kurmak ve Bergama'nın, eczacılığın başkenti olduğunu tüm dünyaya anlatmak istiyorum" diyen Dr. Goto, bu çalışmalar için Japon Galenus Derneği aracılığıyla bir festival hazırlığına da başladı.

Bergama'da, mart ayında doğayı beyaza bürüyen papatyaların Galen döneminde en bilinen eczacılık ham maddelerinden biri olduğunu, halen papatya çayının sağlığa faydaları nedeniyle sıklıkla tüketildiğini anlatan Goto,

"İlkbahar aylarında Asklepion'da papatyalar açıyor. İnsanların gelip bu manzarayı görmesini istiyorum. Papatya Festivali, hem Bergama'nın tanıtılması hem Galen'in tariflerini tanıtmak için de fırsat olacak. Mart ayı Japonya'da öğrencilerin tatile çıktığı bir dönem. Tam da papatya zamanına rastlıyor. Organizasyonu bu yıla yetiştirmeye gayret ediyoruz. Öncelikle Japonya'ya yönelik bir tanıtım yapacağız ama Bergama halkıyla el ele verip bunu tüm dünyaya yayacağız."

Prof. Dr. Kaori Goto, emekliliğinde vaktinin tamamını Bergama'da geçirmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

Asklepion ve Galen

Adını Apollon'un oğlu olan ve sağlık tanrısı olarak bilinen Asklepios'tan alan Bergama, eski çağın en önemli sağlık merkezleri arasında gösteriliyor. Bergama'da M.S. 129 yılında doğan ve eczacılığın babası olarak bilinen Galen da eğitimini Asklepion'da tamamladı. Tedavide şifalı otlardan yapılan ilaçları sistematize ederek çok sayıda kitap yazan Galen, bu yönüyle farmakoloji biliminin kurucusu olarak tanımlanıyor.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz