Genvoya ve Stribild için önemli uyarı..

genvoya-ve-stribild-icin-onemli-uyari

Gilead Sciences İlaç Ticaret'in TİTCK kanalıyla gönderdiği bilgilendirme mektubu..


11 Haziran 2019 14:26

Gilead Sciences İlaç Ticaret Ltd. Şti tarafından hazırlanan ve TİTCK aracılığıyla Türk Eczacıları Birliği'ne (TEB) ulaşan Genvoya ve Stribil isimli müstahzarlara ilişkin bilgilendirme mektubunda, tedavi başarısızlığı riski ile HIV enfeksiyonunun anneden çocuğa bulaşma riskinin artışı konularında açıklamalar yer aldı.

TEB'in açıklaması şöyle;

Genvoya ve Stribild Müstahzarları ile İlgili Hazırlanan Doktor Bilgilendirme Mektubu Hakkında

Birliğimize T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan gelen 28.05.2019 tarih ve E.87233 sayılı yazı ile,

Sağlık mesleği mensuplarının ilaç güvenliliği ile ilgili konularda meydana gelen gelişmelerden ivedilikle haberdar olmaları amacıyla mektup dağıtılması uygulamasının Kurumca yürütüldüğü bildirilerek, Genvoya (elvitegravir/kobisistat/emtrisitabin/tenofovir alafenamid) ile Stribild (elvitegravir/kobisistat/emtrisitabin/tenofovir disoproksil) isimli müstahzarların gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterında daha düşük elvitegravir ve kobisistat maruziyeti nedeniyle tedavi başarısızlığı riski ile HIV enfeksiyonunun anneden çocuğa bulaşma riskinin artışı hakkında bilgilendirme içeren ve Kurumca onaylanan doktor bilgilendirme mektubunun Birliğimiz tarafından duyurulması istenmektedir.

İlgili Kurum yazısı ve doktor bilgilendirme mektubu yazımız ekinde yer almakta olup, bilgilerinizi ve konu hakkında üyelerinizin bilgilendirilmesini saygılarımla rica ederim.

Ecz. Arman Üney / Genel Sekreter

TİTCK’nın 28.05.2019 tarih ve E.87233 sayılı yazısı için tıklayınız.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz