Harvard Üniversitesi: "Arada ölçülebilir fark yok, ama kendini daha iyi hissettiriyor.."

harvard-universitesi-arada-olculebilir-fark-yok-ama-kendini-daha-iyi-hissettiriyor

Düzenli multivitamin kullanmanın sağlığa önemli bir katkısı görülmedi


12 Kasım 2020 14:12

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre multivitaminlerin sağlığımıza faydasının sadece zihnimizdeki bir durum olduğu ortaya çıktı. Düzenli olarak vitamin kullanan ve kullanmayan kişileri göz önüne alan araştırmada, iki grup arasında hiçbir fark bulunmadığı açıklandı

Sağlıklı bir yaşam için sık sık kullanılan multivitaminlerle ilgili yeni bir araştırma açıklandı.

Boston'daki Harvard Tıp Okulu'ndan Manish Paranjpe tarafından yapılan araştırmada, multivitaminlerin faydalarının bir akıl oyunu olduğu dile getirildi.

Araştırmaya göre, düzenli olarak multivitamin alan yetişkinlerin almayanlara göre yüzde 30 daha iyi hissettiklerini söylediklerini, fakat bakıldığında aralarında zihinsel ve fiziksel hiçbir farkın olmadığı ortaya çıktı.

"Kullananla kullanmayan arasında fark yok.."

Araştırmanın başında olan Harvard Tıp Okulu'ndan Manish Paranjpe, “Multivitamin kullananlar ve kullanmayanlar arasında klinik olarak ölçülebilir sağlık sonuçlarının hiçbirinde farklılık yok fakat kullananlar kullanmayanlara göre yüzde 30 daha iyi hissettiklerini bildiriyorlar” şeklinde konuştu.

ABD vatandaşlarının yüzde 30’unun her gün multivitamin aldığını belirten Paranjpe, daha önce de kalp hastalığından kansere kadar çeşitli sağlık sorunları için multivitaminlerin herhangi bir katkısı olduğunu destekleyecek çok az argüman olduğunun altını çizdi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz