İlaçta uygulanacak Euro kurunda oran pazarlığı..

ilacta-uygulanacak-euro-kurunda-oran-pazarligi-15-35

İEİS Başkanı Nezih Batur, yüzde 15 zam ile üretim yapılamayacağını söyledi.


08 Şubat 2019 16:26

Bir süredir yaşanan ve giderek tırmandığı gözlenen ilaç sıkıntısı konusunda verilen demeçler birbirini takip ediyor. Hemen herkes yaşanan bu sıkıntının, önümüzdeki hafta açıklanması beklenen, yeni Euro kuru öncesindeki, "standart yokluk dönemi" olduğunda hem fikir.

Her ne kadar ilaç üreticilerinin meslek örgütleri, şimdiye kadar açıkça bu tartışmaya dahil olmasalar da, meselenin "kur meselesi" olduğu son yapılan açıklama ile daha bir su yüzüne çıktı. Hatta buna açıkça adı kondu da diyebiliriz.

Hükümet kanadı, ilaç alımında geçerli olacak Euro kuruna, yüzde 15'den fazla bir zam beklenmemesi gerektiğini gayriresmi olarak duyurmuştu. Üretici kanadının talebi ise yüzde 35 olarak ifade ediliyor satır aralarında.

Euronews'un, Reuters kaynaklı haberine göre İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Başkanı Nezih Barut'un önceki gün yaptığı açıklama, geleceğe ışık tutar nitelikte. Pek bir yoruma gerek duyulmayan gayet net bir ifade..

Habere göre Nezih Barut, hükümetin yüzde 15 zam önerisinin yürürlüğe girmesi halinde, ilaç firmalarının üretim yapamaz hale geleceğini söylüyor ve şöyle devam ediyor; “Bu koşullarda hiçbir yerde ilaç bulunmaz. Biz zaten ilaç hammaddesine ulaşma konusunda da büyük zorluklar çekiyoruz..”

Hani ünlü atalar sözüdür, "Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir" der..   Bakalım önümüzdeki perşembe nasıl bir perşembe olacak..?

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz