Kadınlarda akciğer kanseri oranı yükseldi..

kadinlarda-akciger-kanseri-orani-yukseldi

Kadınlarda akciğer kanseri görülme sıklığının yüzde 27 oranında arttığı belirlendi.


01 Kasım 2018 13:10

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Tütünsüz Sağlıklı Yaşam Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, erkeklerde akciğer kanseri oranı yükselişinin durduğunu ancak kadınlarda yükselişe geçtiğini söyledi.

"Sigara yasağı etkili oldu ve erkeklerde akciğer kanserindeki yükselme duraklamaya girdi. Şu an için düşmedi ancak durakladı, ki bu da çok önemli. Çünkü, geçmişte hızla artış gösteriyordu." diyen Sunguroğlu;

"Maalesef artık gerek dünyada gerekse ülkemizde sigara kullanımının kadınlarda artmasına bağlı olarak akciğer kanseri görülme sıklığı da artış göstermeye başladı. Bu alanda yapılan çok sayıda bilimsel çalışmaya göre kadınlarda tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının artmasıyla 5. sırada yer alan akciğer kanseri görülme sıklığı 4. sıraya yükseldi." dedi.

Kadınlarda artıyor

Akciğer kanserinde tütün kullanımının etkisine yönelik yeni bir çalışmanın sonucunu paylaşan Sunguroğlu;

"Dr. Naomi Elster tarafından yapılan ve sonuçları BBC Future Dergisi'nde açıklanan bilimsel araştırmaya göre, dünya genelinde erkeklerde akciğer kanseri görülme sıklığı düşerken, kadınlarda yüzde 27 oranında arttı." bilgisini verdi.

"Elektronik sigara ve nargile de en az sigara kadar tehlikeli"

Kadınların tütün kullanımındaki artışın acı bir tablo olduğu değerlendirmesinde bulunan Sunguroğlu, bu nedenle sigara ile daha etkili mücadele edilmesi gerektiğini bildirdi.

Sunguroğlu, tütün kullanımı ve dumana maruz kalmanın sağlık üzerindeki etkileri konusunda kadınların çok daha etkin bilgilendirilmelerinin gereğini vurguladı.

Elektronik sigara ve nargilenin de en az sigara kadar tehlikeli olduğunun altını çizen Sunguroğlu, hiçbir şekilde kullanılmaması gerektiğini ifade ettiği bu ürünlerin dumanına da maruz kalınmamasını istedi.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz