Prof. Yılmaz; Türkiye'de her 10 yılda bir yüzde 100 artıyor..

prof-yilmaz-turkiyede-her-10-yilda-bir-yuzde-100-artiyor

Prof. Yılmaz SGK kayıtlarına göre Türkiye'de 7.8 milyon ilaç kullanan diyabetli olduğunu söyledi.


15 Kasım 2018 18:16

Türk Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz, 14 Kasım dünya Diyabet Günü nedeniyle Türkiye'nin diyabet raporu ile ilgili önemli veriler paylaştı. Türkiye'de 11 milyon diyabetli olduğunu belirten Prof. Dr. Yılmaz, Türkiye’de diyabetli sayısının dünyanın 2, Avrupa’nın ise 3 katı oranında olduğunu belirterek;

"Türkiye genelinde yapılan TURDEP araştırmasının sonuçlarına göre de Türkiye'de diyabetin görülme sıklığı her 10 yılda bir yüzde 100 oranında artıyor." bilgisini verdi.

BM dördüncü kez diyabet için uyardı

Birleşmiş Milletler'in (BM) sıtma salgını, tüberküloz ve AIDS hastalığından sonra dördüncü kez diyabet konusunda tüm dünyayı uyardığına dikkati çeken Yılmaz,

“Şu anda diyabet dünyadaki ölüm nedenleri içinde 6’ıncı sırada. Asıl daha önemlisi dünyadaki ölüm nedenleri içinde, diğer ilk 5 sıradaki hastalığın 3 tanesinin bir numaralı sebebi. Dünyadaki bütün ülkelerde bir numaralı ölüm nedeni kalp damar hastalığı. Diyabet de kalp damar hastalıklarının bir numaralı sebebi. İki numaralı ölüm nedeni hipertansiyon. Buna bağlı inme, felç aynı şekilde diyabet nedeniyle gelişiyor. Böbrek hastalıklarının da aynı şekilde diyabet bir numaralı nedeni” dedi.

Teknoloji bağımlılığı diyabeti körüklüyor

Diyabetin yüksek teknolojinin getirdiği yeni hayat modellerinden beslendiğine dikkati çeken Prof. Yılmaz,

"Teknoloji, otomobiller, akıllı televizyonlar aslında hiç farkına varmadan bizleri yavaş yavaş içine aldı. Çalışma saatleri uzadı, daha hareketsiz bir yaşamımız oldu. Oturduğumuz yerden artık her şeyi organize ediyoruz. Kimse yürümüyor, kimse koşmuyor. Buna karşılık zaman hızlandı. İnsanların oturup beslenmeye ayıracak vakti kalmadı ve fast food denilen yiyeceklere yöneldi. Yağlı, hamurlu, kırmızı etten zengin bir beslenme modeliyle tüm dünya şişmanlamaya başladı.” dedi.

Çocuklarda da yükseliyor

Çocuklarda dahi obezitenin 3’te 1 oranına yükseldiğini belirten Prof. Dr. Yılmaz, diyabetin ülkemizde diğerlerinden daha önemli bir sorun olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Yılmaz,

“Türkiye’deki diyabet ortalaması dünyadakinin 2 katı, Avrupa ortalamasının ise 3 katı. Türkiye’deki artış hızı da aynı şekilde çok fazla. TURDEP 1 (Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması) ve TURDEP 2 çalışmasına göre diyabetin artış hızı yüzde 100.

Şu anda ülkemizde 11 milyon civarı diyabetli olduğunu düşünüyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun kayıtlarına göre de 7,8 milyon ilaç kullanan diyabetli var. Diyabetin ailesel bir hastalık olması nedeniyle birinci dereceden yakınların da riskli grupta olduğunu düşünürsek 40 milyona yakın bir insanı ilgilendiriyor” şeklinde konuştu.

Kaynak için tıklayınız


Facebookta paylaş Twitterda paylaş


Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :

Okuyucu yorumları
Bu habere henüz yorum girilmemiştir.
Yorum yaz