Tıbbi Bitkiler
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu diyor ki:

"Toplumumuzda bitkisel ilaçların doğal kaynaklı olduğu, hiçbir yan etkilerinin bulunmadığı kanısı ve buna bağlı olarak hekime danışılmadan kontrolsüzce kullanımları oldukça yaygınlaşmıştır.
Yine basın, internet ve medya kanalı ile bu ürünler tedavi edici etkileri olduğu beyan edilerek yasal olmayan şekilde pazarlanmakta ve halk sağlığı tehlikeye sokulmaktadır."

Doğru söze ne denir? Bakanlık devam ediyor:
"Bilindiği gibi Bakanlığımızca tıbbi amaçla piyasaya arz edilecek bitkisel ürünlerin ruhsatlarını vermek, etkililik, güvenlilik ve kalitesi ile ilgili uyulması gereken usul ve esasları belirlemek amacı ile bir yönetmelik hazırlanmıştır."

Sözü edilen yönetmelik, "Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Yönetmeliği" dir. Bu yönetmeliği, başlıca eczacılık yasa ve yönetmeliklerini yayınladığımız "Eczacılık Yasaları" bölümümüzde bulabilirsiniz.

Sağlık bakanlığı bu yönetmelik çerçevesinde etkisi, kalitesi ve güvenliliği bakanlıkça onaylanmış bitkisel ürünlere ruhsatname düzenlenmekte ve sadece eczanelerde satılmak üzere piyasaya arz edilmelerine izin vermektedir.

Sağlık Bakanlığı tıbbi bitkilerin özellikleri ve bu bitkilere ilişkin güvenlik ile ilgili uyarıları kapsayan bir tıbbi bitkiler listesi de yayınladı.

Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve tıbbi bitkilerin doğru değerlendirilmesi adına son derece yararlı bir kaynak olduğunu düşündüğümüz bu listeyi sunuyoruz.

Bitkiler tabloda Latince adlarıyla sıralanmıştır. Her satırda o bitkiye ilişkin bilgilerin yer aldığı bilgi sayfası bulunmaktadır. Buraya tıkladığınızda bu bilgi sayfası word formatında bigisayarınızın "İndirilenler / download" klasörüne otomatik olarak inecektir.

Sağlık Bakanlığı Tıbbi Bitki Listesi